PočasieJe pre nás dôležité?

Počasie

Publikované 30.05.2017 v 19:51 v kategórii Svet okolo nás, prečítané: 29x

Pod pojmom počasie si predstavíme mnoho rozmanitých vecí. Jedno slovo a toľko predstáv! Doslova päťdesiat odtieňov.. :))

Počasie je vďačná téma na rozhovor v akejkoľvek situácii, pri stretnutí s úplne neznámymi ľuďmi, ktorí sa neodbytne snažia nadviazať rozhovor s vami v autobuse, napriek tomu, že usilovne predstierate čítanie časopisu, v čakárni u lekára, alebo hocikde inde. S pár slovami o počasí sa zavďačíte staršej susedke, ktorá je náhodou vždy vo dverách, práve na odchode do obchodu, keď vy idete okolo. A o počasí padne reč minimálne raz za deň s kolegami v práci.

Počasie je pritom vážna vec. Oficiálne je dané stavom všetkých atmosférických javov pozorovaných na určitom mieste a v určitom krátkom časovom úseku alebo okamihu. Dokáže spôsobiť neskutočné škody, straty, katastrofy. Na druhej strane nám vylepší náladu v bežné aj sviatočné dni. Ale čo je na jednej strane úplne super, napríklad suché slnečné horúce dni počas dovolenky, na druhej strane môže znamenať úplnú pohromu, napríklad pre poľnohospodárov.

Verte, či nie, niektorí ľudia sú úplne závislí na počasí. Úspech ich dňa závisí od počasia. Je pekne, je krásny deň. Je daždivo, všetko je odrazu pochmúrne a depresívne. Predpovede počasia sú pre nich nesmierne dôležité. A strávia pri nich aj peknú časť dňa. Nevedia si predstaviť, že by zmeškali predpoveď počasia na niektorom z programov. Sledujú a porovnávajú. Pätnásť minút venujú každý večer uznávanej meteorologičke, rýchlo prepnúť na dvadsať minút na obľúbeného meteorológa a ešte to poistiť rosničkinou dvadsaťminútovkou. Treba si dôkladne overiť ako bolo včera, ako dnes, ako bude zajtra a najbližšie dni. Maličké územie našej krajiny je tak rozmanité, že treba predpovedať počasie zvlášť pre juh, sever, západ, východ a stred krajiny. Treba si pozorne pozrieť, aké počasie očakávajú v okolitých štátoch. Ako bude v hlavnom meste a aj v ostatných, nech sa necítia zanedbané.

Nehovoriac o kontrolovaní aplikácie o počasí v mobile párkrát za deň, pre istotu ich hneď majú dve, veď každá predpovedá niečo iné. Je to proste hotová veda. A najhoršie, či najlepšie? je, že nech robíme čokoľvek, počasie nezmeníme. Môžeme si želať, dúfať, prosíkať, ale nenarobíme nič. Raz prší, potom svieti slnko. Mrzne, sneží, mračí sa ... a práve to je pekné.